Jak kupić najlepszy monitor do komputera – poradnik kupującego

Adrian Miroslaw

Kupno monitora komputerowego nie jest łatwe, ponieważ do wyboru jest bardzo wiele opcji. Każdy monitor posiada określony rozmiar, rozdzielczość, typ panelu i wiele innych, ważnych cech. Jak więc można się upewnić, że zakupiony monitor będzie idealny do naszych potrzeb? 

Po pierwsze, należy dowiedzieć się, jakie są podstawowe cechy monitora komputerowego. Następnie należy zastanowić się nad funkcjami, które najbardziej Cię interesują, i szukać tylko takich monitorów, które je oferują. Dowiedz się, jak oceniać i porównywać najlepsze monitory komputerowe.

Najlepsze monitory komputerowe są dostępne w ogromnej gamie modeli. Ten poradnik pomoże Ci wybrać najlepszy monitor dla Twoich potrzeb.

Główne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie monitora komputerowego

Spędzasz wiele godzin, patrząc na monitor komputerowy, więc zakup takiego, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i preferencjom, ma kluczowe znaczenie. Oto główne cechy, które należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszego monitora komputerowego.

Rozmiar monitora

Rozmiar ekranu monitora komputerowego jest wyrażany w calach i mierzony po przekątnej (od rogu do rogu). Przeciętna wielkość to 22 cale. Istnieją również mniejsze monitory o przekątnej 15 cali i oczywiście o wiele większe (np. 34 cale). 

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz rozważyć zakup dużego monitora, ale oczywiście będzie to również droższe rozwiązanie. Zaletą dużego monitora są lepsze wrażenia wizualne podczas oglądania materiałów wideo. Może on również pomóc w prowadzeniu prezentacji lub w pracy, do której potrzebny jest duży ekran.

Kształt monitora

Istnieją dwa rodzaje kształtów ekranów - zakrzywione i proste. Oto główne zalety każdego z nich

  • Proste

Proste lub płaskie monitory to tradycyjne monitory, które można znaleźć w różnych modelach. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, nie potrzebujesz ekranu, który obejmuje Twoje widzenie peryferyjne, i chcesz uniknąć odblasków, takie monitory będą dobrym wyborem.

  • Zakrzywione

Zakrzywiony monitor może być doskonałym rozwiązaniem dla graczy. Monitory te zapewniają bardziej wciągające i realistyczne wrażenia dzięki większemu polu widzenia. Ponadto mają futurystyczny wygląd i zajmują nieco mniej miejsca niż monitory proste. Jednak w zależności od tego, jak światło odbija się od ich powierzchni, monitory te są bardziej podatne na odblaski.

Styl monitora

Na rynku wciąż pojawiają się nowe typy monitorów. Jednymi z najpopularniejszych są obecnie monitory z ekranami dotykowymi. Działają one podobnie jak wyświetlacze smartfonów. Mogą być dobrym rozwiązaniem do niektórych zadań w pracy lub jeśli używasz ich do rozrywki.

Inną ciekawą opcją są monitory HDR (High Dynamic Range). Zapewniają one wyższy poziom kontrastu i bogatszą paletę kolorów, a także wyższą jasność.

Rozdzielczość monitora

Najlepsze monitory komputerowe mają wyższą rozdzielczość, co przekłada się na lepszą jakość obrazu. Rozdzielczość określa liczbę pikseli, jaką ekran może wyświetlić w każdym wymiarze. Obecnie standardową rozdzielczością jest 1920x1080. Taka rozdzielczość zapewnia dobrą jakość obrazu. Większość monitorów nadal korzysta z technologii LCD, a do wyświetlania obrazów używa diod LED. 

Monitory OLED będą prawdopodobnie kolejną innowacją w tej dziedzinie. Duże firmy, takie jak Samsung, Sony i LG, koncentrują się na ich rozwoju. Monitory te nie wymagają podświetlenia do działania. Oferują wyjątkową jasność i wysoki kontrast. 

Czas reakcji

Ta cecha określa szybkość, z jaką monitor komputerowy reaguje na to, co dzieje się na ekranie. Oznacza ona zdolność monitora do wyświetlania przejść między obrazami. Ta cecha ma znaczenie tylko dla niektórych osób, w zależności od tego, do czego monitor jest wykorzystywany. 

Jeśli jesteś graczem, powinieneś wziąć tę cechę pod uwagę, ponieważ to właśnie podczas gry ważne jest, aby Twój monitor szybko dostosowywał się do obrazów, które szybko zmieniają się w szybkiej akcji gry. Czas reakcji jest liczony w milisekundach. Najlepsze monitory komputerowe mają niski czas reakcji. Dzięki temu piksele na ekranie zmieniają się szybko, czasami nawet w ciągu kilku milisekund.

Obsługiwane porty

Porty lub wejścia umożliwiają podłączenie monitora do komputera. Najlepsze monitory komputerowe, zarówno zakrzywione, jak i proste, oferują zazwyczaj te same typy portów. Najpopularniejsze z nich to USB-C, HDMI, DVI, VGA i DisplayPorts. Jeśli chcesz podłączyć monitor do innych urządzeń, takich jak smartfon, kontroler gier lub pamięć przenośna, kup monitor z kilkoma portami USB.

Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę

Aby upewnić się, że nowy monitor zapewnia najwyższą jakość obrazu, przy jego zakupie należy również zwrócić uwagę na poniższe cechy. 

Częstotliwość odświeżania

Częstotliwość ta jest wyrażana w hercach (Hz) i odnosi się do częstotliwości, z jaką aktualizowany jest obraz na ekranie. Typowa częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz. 

Współczynnik kształtu

Standardowy współczynnik kształtu obrazu to 16:9. Odnosi się to do sposobu wyświetlania obrazu na ekranie w odniesieniu do wysokości i długości. Aby uzyskać bardziej rozciągnięty obraz, który może być preferowany przez graczy, należy wybrać proporcje 21:9.

Typ matrycy

Jest to materiał, z którego zbudowany jest ekran. Najczęściej spotykane rodzaje matryc to:

  • Matryce Twisted Nematic lub TN (TN): oferują szybki czas reakcji i są niedrogie
  • Matryce IPS (In-Plane Switching Panels): skupiają się na jakości kolorów i kątach widzenia 
  • Matryce wyrównania pionowego (VA): zapewniają dobry kontrast

Najczęściej zadawane pytania

Jak wybrać monitory do komputerów Mac?

Najlepsze monitory dla komputerów Mac oferują ekrany 4K, zakrzywione wyświetlacze, pełną obsługę HDR, kompatybilne porty i wiele innych funkcji. Zanim zaczniesz szukać monitora do komputera Macintosh, określ swoje priorytety.

Jak wybrać dwa monitory?

Aby mieć pewność, że dokonasz najlepszego wyboru, weź pod uwagę następujące aspekty:

  • Zgodność monitorów
  • Dostępna przestrzeń
  • Łatwość instalacji
  • Krawędzie monitorów (mikrokrawędzie są mniej rozpraszające)

Ile kosztuje dobry monitor?

Monitory komputerowe są dostępne w różnych modelach i oferują różne funkcje i zalety. Dlatego ich ceny również są zróżnicowane. Za dobry monitor można zapłacić od 900 do 2500 złotych, w zależności od rodzaju poszukiwanego modelu i przeznaczenia.  

Zapaleni gracze za wysokiej jakości monitor, który zapewnia wciągające wrażenia, muszą zapłacić więcej (gdzieś w przedziale od 1800 do 2500 PLN).

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy używasz komputera do pracy, gier, czy do celów osobistych, potrzebujesz dobrego monitora, który będzie zgodny z Twoim urządzeniem i wymaganiami. Szukając najlepszych monitorów komputerowych, pamiętaj o wymienionych w tym poradniku cechach. Nie zapominaj też, że cena zwykle odzwierciedla jakość produktu.