Jak wybrać najlepszy robot odkurzacz - poradnik kupującego

Adrian Miroslaw

Choć roboty nie zastępują jeszcze człowieka we wszystkich dziedzinach pracy, z pewnością doskonale sprawdzają się w naszych domach. Mamy do wyboru roboty na każdą potrzebę - od robotów, które gotują, po roboty, które zarządzają systemem centralnego ogrzewania lub oświetleniem. Roboty ratują nas również wtedy, gdy nie mamy siły bądź czasu na odkurzanie.

Zapoznając się z listą dziesięciu najlepszych robotów sprzątających bardzo szybko widać, jak złożone i praktyczne są to produkty. Obecnie są one szeroko dostępne i stosunkowo niedrogie. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy robot odkurzacz. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota sprzątającego? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i zgłąb temat od podszewki.

Najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę

Przed zakupem robota odkurzającego należy rozważyć wiele jego cech. Poniżej znajduje się lista najważniejszych z nich.

Funkcja odkurzania i mycia

Roboty sprzątające zazwyczaj doskonale radzą sobie z usuwaniem kurzu, włosów i kocich odchodów. Pozwalają one zaoszczędzić mnóstwo czasu na sprzątaniu domu. Jednak roboty nie są ludźmi i nie mają oczu. Nie oczekuj więc, że będą one tak samo wydajne jak tradycyjne odkurzacze, które sam obsługujesz.

Niektóre roboty mają również możliwość mycia. Całkiem nieźle myją one twarde podłogi drewnie, jednak nie można ich porównywać z tradycyjnymi mopami lub robotami, które są specjalnie zaprojektowane do tego typu zadań. Chociaż roboty sprzątające i myjące usuwają dodatkową warstwę kurzu i brudu, mogą nie usunąć całkowicie uporczywych plam.

Łatwość użytkowania

Większość robotów sprzątających to inteligentne urządzenia, które łączą się z aplikacją. Po zainstalowaniu aplikacji i podłączeniu do niej robota można z łatwością nim zarządzać za pomocą smarftona. Nie wszyscy domownicy muszą instalować aplikację. Wystarczy, że przynajmniej jedna osoba utworzy i skonfiguruje konto, aby móc obsługiwać robota zdalnie.

Po skonfigurowaniu robota wystarczy go włączyć. Rozpocznie on czyszczenie obszaru, zapamiętując jednocześnie jego cechy. Będzie próbował znaleźć najkrótsze trasy, aby szybko zakończyć sprzątanie, a jednocześnie pokryć całą powierzchnię. Można również zaprogramować robota tak, aby rozpoczynał sprzątanie domu o określonych porach i dniach. 

Niektóre roboty oferują również integrację z komendami głosowymi za pośrednictwem Amazon Alexa lub Google Assistant, dzięki czemu można wydać polecenie głosowe informujące o tym, kiedy mają rozpocząć i zakończyć sprzątanie.

Automatyzacja i wydajność

Celem zakupu robota jest zmniejszenie czasu odkurzania. Do tego potrzebne będzie wydajne urządzenie, który wymaga minimalnego nadzoru. Po jego poprawnym skonfigurowaniu robot zajmie się całą resztą.

Roboty odkurzacze automatycznie tworzą mapę przestrzeni, w której pracują. O ile nie zmienisz ustawień, zapamiętują one teren i przeszkody. Pomagają im w tym czujniku podczerwieni lub technologii laserowej. 

Czujniki podczerwieni pomagają robotom omijać przeszkody i zmieniać kierunek jazdy po ich napotkaniu. Roboty odkurzacze wyposażone w technologię laserową są jeszcze bardziej wydajne, ponieważ mogą identyfikować bardziej zabrudzone obszary, które wymagają dokładniejszego czyszczenia.

Kształt

Większość zrobotyzowanych odkurzaczy ma okrągły kształt. Pozwala im to na łatwe poruszanie się i omijanie przeszkód. Istnieją również roboty w kształcie litery D. Są one droższe, jednak lepiej radzą sobie one z czyszczeniem krawędzi i narożników. Mają też szerszą powierzchnię czyszczącą, dzięki czemu są bardziej wydajne i szybciej kończą sprzątanie.

Konserwacja

Większość robotów wymaga minimalnej konserwacji. W zależności od tego, jak często używasz robota, wystarczy, że wyczyścisz główną szczotkę co dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Jeśli jednak masz zwierzęta domowe, będziesz musiał trochę częściej zająć się odkurzaczem. Wynika to z faktu, że będzie on zbierał więcej włosów i brudu. Może być konieczna częstsza wymiana filtra, szczotek bocznych i głównej szczotki walcowej.

System usuwania zanieczyszczeń

Większość odkurzaczy robotów, jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń, działa jak te tradycyjne. Po jednej lub dwóch sesjach sprzątania trzeba więc ręcznie pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń. Droższe roboty posiadają wbudowane pojemniki i po każdym sprzątaniu automatycznie przenoszą one zanieczyszczenia z głównego pojemnika, w którym są gromadzone, do kosza. Następnie, gdy pojemnik jest pełny, użytkownik otrzymuje komunikat o konieczności jego opróżnienia.

Żywotność baterii

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest czas pracy akumulatora. Jeśli masz duży dom, potrzebujesz robota odkurzającego o długiej żywotności baterii, który może wykonać całe sprzątanie podczas jednej sesji. Roboty o krótszym czasie pracy muszą częściej wracać do stacji dokującej w celu naładowania baterii. Oznacza to, że zużywają więcej energii i potrzebują więcej czasu na ukończenie pracy.

Konfiguracja

Ustawienia użytkownika odgrywają ważną rolę i to od nich zależy, z jaką łatwością robot odkurzający będzie sprzątał podłogi.

Przeszkody

Im więcej przeszkód stoi na jego drodze, tym więcej czasu potrzeba na wykonanie każdej sesji sprzątania. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości swojego robota i jego zdolności do sprzątania, uprość mu zadanie. 

Postaraj się przesunąć meble tak, aby na środku pokoju było jak najmniej przeszkód. Jeśli masz stół z krzesłami, na czas pracy robota możesz położyć je na stole lub kanapie.

Sprawdź, które roboty lepiej radzą sobie w skomplikowanych warunkach. Niektóre potrafią łatwiej omijać przeszkody, inne zderzają się z nimi i wysyłają powiadomienia o błędach. Możesz przeczytać recenzję 10 najlepszych robotów odkurzających, aby uzyskać ogólne pojęcie o tym, jak sprawdzają się dane roboty.

Wysokość

Wysokość mebli i robota powinna być dopasowana. Robot powinien być w stanie zmieścić się pod różnymi meblami, np. kanapą. Dlatego upewnij się, że model, który wybierzesz, będzie mógł wjechać w najmniejsze zakamarki. Niektóre roboty mają mniej niż 8 centymetrów wysokości, dzięki czemu z łatwością mieszczą się pod meblami.

Przestrzeń

Innym ważnym elementem jest wielkość domu. Niektóre modele robotów są bardziej odpowiednie dla małych przestrzeni, podczas gdy inne są przeznaczone dla dużych domów lub biur o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych. Płacenie za te drugie nie ma sensu, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu.

Wykładziny dywanowe a podłogi

Większość robotów bez problemu odkurza każdą powierzchnię, od drewna przez płytki i po dywany. Niektóre z nich są na tyle inteligentne, że automatycznie dostosowują zużycie energii podczas czyszczenia dywanów, ponieważ te wymagają większej siły i prędkości. Gdy natrafią na drewno lub kafelki, przełączają się z powrotem na zwykły tryb pracy. 

Tańsze modele bywają czasem problematyczne, ponieważ zaplątują się w mniejsze dywany. Jeśli jesteś w domu, gdy robot pracuje, nie jest to duży problem. Urządzenie wyśle Ci pisemny lub głosowy komunikat o błędzie, więc będziesz mógł szybko naprawić problem. Jeśli masz mało dywanów lub nie masz ich wcale, to nawet lepiej. Nawet tańszy model będzie działał bez zarzutu.

Co jeszcze warto uwzględnić?

Cena

Ceny odkurzaczy robotów różnią się znacznie w zależności od ich marki, mocy, żywotności baterii, systemu operacyjnego i funkcji czyszczenia. Model z niższej półki cenowej można kupić już za około 550 PLN. Odkurzacze, które mogą również myć podłogi, zwykle kosztują więcej, a modele z wyższej półki osiągają cenę 3500 – 4000 PLN.

Gwarancja i zasady zwrotu

Gwarancja jest bardzo ważna, ponieważ czasem odkurzacze psują się i wymagają naprawy. Upewnij się, że kupujesz model z dobrą gwarancją, zwłaszcza jeśli płacisz za niego ponad 1500 zł., co jest powyżej średniej ceny. Warto również zapoznać się z polityką zwrotów firmy, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można zwrócić produkt i poprosić o zwrot pieniędzy lub wymianę oraz kto pokrywa koszty wysyłki.

Opinie klientów

Sprawdzenie opinii klientów to ważny krok, który warto wykonać przed zakupem. Możesz zacząć od przeczytania opinii o 10 najlepszych odkurzaczach robotach, aby dowiedzieć się więcej o sposobie działania tych produktów. Następnie wybierz kilka modeli, które Ci się podobają i na które Cię stać, i sprawdź, co mówią o nich użytkownicy.