ęsknisz za pięknem wypełnionego gwiazdami nocnego nieba?
Wskazanie jednego faworyta, bezsprzecznie lidera oraz absolutnego czempiona wśród telewizorów jest zwyczajnie niemożliwe. Dlaczego tak uważam? Bo wybór konkretnego modelu zależy przecież od:
- przeznaczenia panelu, czy posłuży głównie do oglądania filmów i seriali, czy jednak do gier?
- wielkości pomieszczenia, w którym stanie, bądź zawiśnie nowy TV,
- oczekiwanej rozdzielczości, bo nie zawsze potrzebne jest 4K, co za chwilę omówię i wyjaśnię,
- matrycy telewizora oraz obsługi HDR,
- wbudowanych funkcji oraz opcji dodatkowych.
DLATEGO WARTO ZAJRZEĆ NA NASZE OFERTY !
Jaką przekątną powinien mieć telewizor?
Znamy typy i wiemy jakie są rozdzielczości, więc dochodzimy do kolejnego pytania – tym razem o to, jaka przekątna ekranu telewizora będzie optymalna. Chciałoby się powiedzieć, że im większa, tym lepsza. Tym bardziej że najczęściej wypowiadanym zdaniem po instalacji nowego odbiornika jest „mogłem wziąć większy”.
W rzeczywistości jednak kluczowe jest to, by dopasować telewizor do salonu. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile mamy miejsca na odbiornik i z jakiej odległości będziemy oglądać telewizję.
4K Ultra HD czy Full HD – jaka jest optymalna rozdzielczość
Kolejne ważne pytanie brzmi: jaka rozdzielczość ekranu jest optymalna? Trzeba bowiem wiedzieć, że nie zawsze największa = najlepsza, a przynajmniej nie najbardziej opłacalna. Zanim do tego przejdziemy wyjaśnijmy sobie kluczowe pojęcia:
- Telewizor HD Ready ma rozdzielczość 1355×768 pikseli – coraz rzadziej stosowane, głównie w małych urządzeniach.
- Telewizor Full HD ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli (czyli obraz na jego ekranie składa się z 2 milionów kolorowych punktów).
- Telewizor UltraHD ma rozdzielczość 3840×2160 pikseli (czyli kolorowych punktów jest 4 razy więcej, a więc obraz jest bardziej szczegółowy). Inna nazwa to: telewizor 4K.
Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bogatszy w detale. Teoretycznie najlepiej więc wybrać telewizor o jak najwyższej rozdzielczości. Problem polega jednak na tym, że sygnał telewizyjny nie jest obecnie nadawany w UltraHD. W praktyce oznacza to, że słabsza jakość obrazu będzie gorzej wyglądać na dużym telewizorze 4K (wszystkie niedoskonałości będą bardziej widoczne). Dlatego jeśli tylko do tego ma służyć nowy telewizor, to nie warto przepłacać i lepiej wybrać telewizor Full HD.
Jeżeli jednak chcemy oglądać filmy w jakości UltraHD (np. z serwisów streamingowych czy płyt Blu-ray) lub grać na konsoli (tj. PS4 Pro), warto wybrać model z wyświetlaczem 4K. To, czy będzie to rozdzielczość optymalna, zależy jednak także od przekątnej i odległości widza od ekranu.
Rodzaje wyświetlaczy – LCD, LED czy OLED
rodzaj wyświetlacza jest jedna z najważniejszych cech na które warto zwrócić uwagę.
Telewizor OLED
Telewizory OLED to gwarancja doskonałej czerni, głębokiego kontrastu i wiernego odwzorowania kolorów (oraz braku ich degradacji pod kątem). Wykorzystują organiczne diody LED. Każda z nich oddzielnie emituje światło, co pozwala na uzyskanie praktycznie nieskończonego kontrastu. To z kolei przekłada się na bardzo realistyczny i żywy obraz.
Za te atuty producenci każą sobie jednak słono płacić (nawet kilka razy więcej niż w przypadku LCD z podobną specyfikacją), choć powoli się to zmienia. Zwiększa się także jakość paneli (które i tak jednak mają większą niż LCD skłonność do wypalania się).
Telewizor LCD / telewizor LED
Starsza, tańsza i częściej stosowana jest technologia LCD / LED (czyli z panelem LCD podświetlanym diodami LED). Telewizory z „konwencjonalnymi” wyświetlaczami cechują się jaśniejszą czernią, niższym kontrastem oraz możliwą degradacją kolorów pod kątem (chociaż dotyczy to wyłącznie matryc typu VA/MVA, gdyż matryce IPS nie tracą na jakości przy oglądaniu telewizora siedząc z boku). W przypadku telewizorów LCD nie ma ograniczeń w rozmiarze ekranu.
Telewizor QLED (Quantum Dot)
Od niedawna można się również spotkać z określeniem telewizor QLED. Jest to tak naprawdę model LCD, ale oferujący (przynajmniej w teorii) lepsze kolory oraz wyższą jasność, dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot). Pomimo nazwy pod względem technicznym, jak i praktycznym bliżej mu jednak do LCD niż OLED-a. Technologia QLED stosowana jest w telewizorach Samsung.
Funkcje Smart, unikalne technologie
Najlepszy telewizor oferuje funkcje Smart, wśród których poza wyszukiwarką i YouTube znajdują się:
- Aplikacja Netflix
- Apple TV
- Współpraca z Asystentem Google
- Współpraca z Amazon Alexa
- SmartThings Support
- SimplyShare
- Wyszukiwanie głosowe
- Google Play Store
Rzecz jasna nie każdy model TV posiada wszystkie z wymienionych wyżej funkcji. Dlatego dobrze jest zagłębić się w szczegółową specyfikację, zwłaszcza gdy potrzebujesz telewizora z preinstalowanym Netflixem i jest to dla Ciebie warunek konieczny. Co więcej, tworząc środowisko Smart Home, zainwestuj w panel współpracujący z Google Assistant albo Amazon Alexa.
Telewizor aspirujący do miana najlepszego musi też oferować wielokanałową łączność bezprzewodową. Bluetooth i Wi-Fi są zatem niezbędne, bo z ich pomocą transmitować będziesz obraz i dźwięk, np. z 6-calowego smartfona na 55-calowy panel 4K. W posobny sposób podłączysz zewnętrzne głośniki, m.in. soundbar albo słuchawki spod znaku true wireless.
Samsung ma także Tryb Ambient, będący de facto elementem aranżacji wnętrza. Po jego aktywacji na ekranie pojawia się wybrany deseń: zdjęcie albo obiekt. Wyświetlany jest stale, co czyni go częścią domowej przestrzeni.
Philips oferuje tymczasem funkcję Ambilight. Jest to dynamiczne oświetlenie RGB LED, zmieniające się wraz ze zmianą obrazu na ekranie TV. Wygląda to tak, jakby obraz wychodził poza przestrzeń wyznaczoną fizycznymi ramami.